Fel kellett installálnom a szokásos apt-get install paranccsal a telnet csomagot. Úgy látszik már annyira kiment a divatból ez az ódon parancs, hogy fenn sincs a distribution-ban alapból. 🙂
Régebben két Linux (UNIX) gép között leginkább csak a telnet parancs volt. Ez kódolatlan plain text (sima szöveges) adatátvitel két hálózati szereplő között. Hja, “biztonság”, hol volt akkor még. Védett és zárt egyetemi hálózatokon keresztül két professzor “talkolt” a cső két végén. 🙂
Nézem, hogy van nálam fenn webszerver (apache). Akkor próbáljuk ki a telnet parancsot! Első paramétere a hoszt, második a portszám, ez 0 – 65535-ig (2^16-1) lehet egy egész szám. (Linux-on – ahogy minden más hálózatba kötött gépen – a szolgáltatások portokon csücsülnek.)
gvamosi@gergo1:~$ telnet localhost 80
Trying ::1…
Connected to localhost.
Escape character is '^]'.
GET /info.php
A HTTP protokoll a 80-as porton kommunikál. Ez az egész világon így van alapból. Végső soron a HTTPS 443-as port is ugyanez, csak az még be van “csomagolva” egy secure (biztonságos) layer-be (rétegbe). 🙂 Miután beírtuk a terminálba, hogy GET /info.php, jön a php info oldal a www root-ból (/var/www/html).
gvamosi@gergo1:~$ ls -l /var/www/html
total 16
-rw-r--r-- 1 root root 10701 Aug 28 2017 index.html
-rw-r--r-- 1 root root 20 Aug 28 2017 info.php
A www root lekérdezése egész egyszerűen a “GET /” kéréssel lehetséges. Az escape karakter a “ctrl+]” billentyű-kombóval érhető el. Kérdem én: magyar billentyűzeten ez hogyan lehetséges? Persze nálam többnyire angol van. Az escape beírása után pl. quit paranccsal juthatunk vissza a command shell-ünkbe. Ennyi az egész! 🙂 Jól látható az egész TCP/IP protokoll csővezeték volta, és a HTTP egyszerűsége. Végsősoron minden protokoll hasonlóképpen működik, többek között az SMTP is hasonlóan vezérelhető plain text parancsokkal.